Tuhé šampóny

Tuhé šampóny

Tuhé šampóny

Ako už z názvu vyplýva nebudú tieto šampóny tekuté, čiže ako sa potom používajú? A čo sa za tým názvom tuhý šampón vlastne skrýva?

Za posledných pár rokov, presnejšie posledné 3 roky sa postupne dostávajú viac do popredia šampóny bez obsahu vody. Nelejú sa na vlasy ale trik v nich používaní spočíva v šúchaní. Podobajú sa na mydlo, no nepotrebujú kyslý oplach a vlasy po ňom nie sú zlepené ako po umytí mydlovým šampónom. Sú malé a zmestia sa do ruky, no ich výdrž je dlhšia viac ako by ste čakali. Merali sme to a podľa intenzity umývania  vydrží 55g na 30-40 umytí.

Jediné na čo si musíte zvyknúť, teda nemusíte, ale doporučujeme, osvojiť si grif, že menej tuhým šampónom šúchať po vlasovej pokožke ale viac rozpeniť prstami. Na temene, ofine, bokoch hlavy prejdite 2-3 pošúchaním a ďalej rozpeňte prstami. Ak si túto techniku osvojíte, verím, že sa k tekutému šampónu viac nevrátite a stane sa pevnou súčasťou vašej kúpelne.

A čo sa skrýva v zložení tohto malého penivého zázraku?

Základom tuhého šampónu sú tenzidy, surfakanty, čiže napeňovacie látky, ktoré majú za úlohu šetrne zmyť mastnotu a nečistoty z vlasov a z vlasovej pokožky. Majú reťazce ktoré neprenikajú pod kožu, čiže nedráždia ako SLES, no nevylučujem že isté malé % ľudí môže byť citlivých na ktorýkoľvek z napeňovačov. 

Voda sa používa ako spojovacia látka, čiže tuhé šampóny nepotrebujú byť konzervované. Znamená to, že je v nich oproti tekutým o jednu častokrát dráždivú zložku (konzervant) menej.

V našich tuhých šampónoch sme použili ako aktívne látky bylinky zo slovenskej produkcie. Bylinky použité do šampónov sú sušené a pomleté na prach, čiže nielen zápar z nich ale celé častice. Takto sa účinné látky z bylín pri každom použití šampónu uvoľnia a starajú sa o vaše vlasy. Pri zostavovaní receptúry bolo pre mňa dôležité aby bylinné zložky navzájom pôsobili a tak som volila kombinácie bylín.

Napr.v šampóne GARDEN je žihľava s prasličkou a napomáhajú dodať vlasom pevnosť a lesk, podporiť rast. V KOMBO HERB je zas kombinácia práškov zo zázvoru, pomarančov, slezu a marockého ílu.

Ďalšími prospešnými látkami v tuhých šampónoch je ryžový a kokosový olej, pantenol, alantoín, rastlinné proteíny a dokonca som do jedného druhu tuhého šampónu pridala mliečne proteíny na skrotenie nepoddajných vlasov. Sú to proteíny z kokosového mlieka, ktoré chránia vlasy pre vysušením.

Používanie tuhých šampónov má nespočetne výhod ale vypichnem tie pre mňa ako výrobcu najdôležitejšie:

-recyklovateľný obal z papiera

-obsah aktívnych látok vo vyššom pomere v podobe bylín, proteínov

-nerozlejú sa pri cestovaní

-nezaberú toľko miesta na poličke v kúpeľni

-nezaťažujú prírodu pri splachovaní do odtoku

-neplatíte za vodu, ktorá tvorí 60-75% tekutých šampónov

-žiadne silikóny, parabény, umelé parfémy

-žiadne testy na zvieratách

V praxi sa nám potvrdilo, že po čase používania našich tuhých šampónov už ľudia nepotrebujú kondicionér. Hlavne nám to hlásia ľudia s nefarbenými a nezosvetlovanými vlasmi.

Ak máte ale vlasy farbené, zosvetlované máme v ponuke zmývateľný koncdicionér na prírodnej báze, ktorý vám uľahčí rozčesávanie vlasov. Kondicionér má bohatú štruktúru a môžete ho použiť aj ako výživnú masku na vlasy, zabraňuje tiež elektrizovaniu

Ak uprednostňujete na vlasy oleje doporučujem olejovú kúru Jasmína na podporu rastu a výživu končekov. Je to jeden výrobok ale má dvojaké použitie.

A na záver malé triky na lepšiu údržbu vlasov:

-vlas je živený do 10cm od vlasovej pokožky

-češte si vlasy pred umytím a po umytí už len nechajte voľne uschnúť. Vlasom neprospieva keď sa češú mokré.

-zvolte kvalitný hrebeň, ktorý dokáže znížiť elektrizovanie vlasov

-ak máte odfarbované vlasy skúste pred umytím rozčesať, trochu vodou navlhčiť, naniesť kondicionér na 2-3hodinky a potom umyť. Dlhšie pôsobenie kondicionéra pôsobí ako výživná maska na suché, farbením namáhané vlasy.

-ak si vlasy žehlíte, fénujete, dávate odfarbovať, sú suché bude potrebné do starostlivosti investovať viac času a rôzne druhy prostriedkov, no a pravidelnosť je kľúčové slovo.

-ak používate na vlasy oleje zahrievajte ich na 40st.,príjemné teplo oleja upokojí pokožku hlavy pri masírovaní.