Vedeli ste TOTO o včelách?

Vedeli ste TOTO o včelách?

Keďže v našom malom kolektíve máme kolegynku včelárku, ktorá sa zaoberá aktívnym chovom, rozmnožovaním včiel a spracovaním včelích produktov, tak sme sa rozhodli pripraviť niekoľko zaujímavostí zo života týchto dôležitých opeľovačov. 

V našich výrobkoch sa snažíme vyhýbať živočíšnym produktom, ale včelí med a vosk sú unikátne suroviny, ktoré neprechádzajú úpravou. Sú to prvotné suroviny bez ďalšieho spracovávania. Preto sme do balzamov na pery použili čerstvý včelí vosk a do mydla lipový med. Med má v mydle zvlhčujúce vlastnosti a vosk chráni pery pre stratou vlhkosti.

Včelie spoločenstvo sa vo včelárskej obci nazýva rodina. V tejto rodine je nádherná symbióza a každá jedna včela má svoje miesto. 

Najdôležitejšiu funkciu má včelia matka  - kráľovná, ktorá má na starosti kladenie vajíčok. Na vrchole sezóny je schopná naklásť až 2000 vajíčok za deň. Nie je to preklep, naozaj dvetisíc.

Po oplodnení matka už z úľa väčšinou neodlieta (len v prípade rojenia, ale to je na inú kapitolu). Celý život kladie vajíčka. Kráľovná vylučuje feromón, ten má na starosti stmelenie celého osadenstva úľa. Ak by sa matke niečo stalo, do 15 - 30  minút o tom vedia všetky včely v úli. Vtedy nastáva pre včely krízová situácia. Robia všetko pre to, aby ju nahradili. Snažia sa vytvoriť si novú z oplodnených vajíčok. 

Ďalšou zaujímavosťou je, že kráľovná vie klásť oplodnené, aj neoplodnené vajíčka. Podľa veľkosti a tvaru bunky vie, do ktorej má aké vajíčko položiť.

Z oplodnených sa liahnu včielky robotnice. Tie majú na starosti  všetky práce v úli. Čistiť, upratovať, kŕmiť matku, aj mladé larvičky, zohrievajú larvičky, aj zakuklené včielky, sú strážkyne, sliedičky, nosia do úľa peľ, nektár, vodu. Týmito funkciami si prejde každá jedna včielka od vyliahnutia. Svoju životnú púť končí cez leto asi po 6 - 8 týždňoch. V tomto veku má na starosti už len lietanie na pašu (nektár). Včely, ktoré majú v úli prečkať zimu sa dožívajú až 8 mesiacov. Majú na starosti vychovať na jar novú generáciu včiel.

Z neoplodnených vajíčok, ktoré matka kladie sa liahnu trúdy. Sú to samčekovia včely medonosnej. Tie majú na starosti jedinú vec - vo vhodnom čase oplodniť kráľovnú. Toto sa deje mimo úľa, na tzv. snubných preletoch, kde sa stretávajú mladé vyliahnuté  kráľovné spolu s trúdmi. Kráľovná sa pári s piatimi až desiatimi trúdmi. Niektorá literatúra uvádza, že dokonca až s dvadsiatimi. Potom, ako sme už povedali z úľa nevylieta.  

Najznámejší produkt včiel, ktorý pozná snáď každý je včelí med. To je však až druhá vec, pre ktorú sa vlastne včielky chovajú. Na prvom mieste je opeľovanie. Pretože až 80% rastlín je opeľovaných včelami a ostatnými druhmi voľne žijúcich opeľovačov.

 

Okrem medu včely produkujú vosk (na stavbu včelieho diela), propolis (na zatmelenie škár a dezinfekciu v úli), spracovávajú peľ (nazývaný aj včelí chlieb) , materskú kašičku ( na kŕmenie larvičiek, z ktorých sa vyliahnu kráľovné), včelí jed (na obranu úľa).

Včelie produkty sú známe a používané už tisíce rokov, nielen ako potravina, ale aj v kozmetike pre svoje zjemňujúce, zvláčňujúce a výživné účinky. 

Slovensko je výnimočné tým, že na takom malom území máme obrovskú variabilitu podnebia a podmienok pre chov včiel. Sme jediná krajina na svete, kde včely dokážu vyrobiť veľa druhov medu (od úplne najbledších až po najtmavšie). 

Život včiel je neskutočne zaujímavý a poučný. Je ich v úli obrovské množstvo, sú ako jeden živý mnohobunkový organizmus. Sú známe svojou pracovitosťou a obetavosťou. Kto im trošku rozumie, tak si ich zamiluje. 

Práve začína nová včelárska sezóna, tak sa veľmi tešíme na bzukot včiel na včelnici... 

príjemné dni vám želá

Vierka 

 

1Comments

    • Tomas

      Super clanok a vyborne produkty :)